7BUTY

Jak wybrać rozmiar butów?

Magda Wójcik Autor: Magda Wójcik

Zakup nowej pary butów może być niekiedy wyzwaniem. Dopasowanie obuwia do ubrań, które masz w szafie, wybór producenta, materiału i koloru to tylko niektóre kwestie, z którymi trzeba się zmierzyć szukając pary nowego obuwia. Niezwykle ważne jest wybrać rozmiar butów pasujący do naszych stóp. Kto z nas lubi chodzić bowiem w za ciasnych butach z źle wyprofilowanym obcasem? Za małe buty uciskają i deformują stopę, za duże nie dają jej z kolei odpowiedniego oparcia, przez co narażona jest na urazy mechaniczne. Zanim zdecydujesz się na zakup, upewnij się, że wiesz, jaki nosisz rozmiar butów i jak go dopasować robiąc zakupy w sklepie online. Poniżej dowiesz się na co zwrócić uwagę wybierając rozmiar butów, które marki mają niestandardowe rozmiarówki i czy warto kupować nowe obuwie przez internet.

Jak wybrać rozmiar butów? Poradnik

Wybór rozmiaru buta

Jeżeli nie chcesz stać się ofiarą źle dobranego obuwia i tracić czasu na zwrot butów, zapoznaj się z elementarnymi zasadami doboru odpowiedniego rozmiaru. Jeżeli zamawiałeś już buty danej marki np. Nike, Reebok, warto pozostać przy sprawdzonym rozmiarze. Jeżeli planujesz natomiast zakup butów innej firmy, koniecznie sprawdź rozmiar stopy.

Jak zmierzyć rozmiar stopy - krok po kroku

 • 1. Na podłodze połóż kartkę papieru, postaw na niej gołą stopę (najlepiej będzie, jeśli oprzesz piętę o ścianę)
 • 2. Przyłóż linijkę do pięty i odrysuj linię
 • 3. Przyłóż linijkę do największego palca i odrysuj linię
 • 4. Postępuj tak samo z drugą stopą
 • 5. Zmierz odległość między odrysowanymi liniami
 • 6. Jeżeli wystąpi różnica między pomiarami stóp, sugeruj się zawsze długością większej stopy
 • 7. Do otrzymanej długości dolicz 0,5 cm - stopa musi mieć trochę luzu. W przypadku dzieci, których stopy rosną i powinny mieć więcej miejsca, dolicz od 0,5 do 1 cm.

Długość stopy

Alternatywna metoda: zamiast stopy, możesz zmierzyć również wkładkę obuwniczą.

 • 8. Długość stopy lub wkładki dopasuj do rozmiaru buta podanego w tabelach rozmiarów na stronach sklepów obuwniczych.

Dobre rady

 1. Nie mierz stóp rano. Lepiej zrobić to pod wieczór - wielkość stóp zmienia się bowiem w ciągu dnia i w miarę narastającego zmęczenia.
 2. Przy wyborze rozmiaru weź pod uwagę także szerokość stopy. Stopa bardzo szczupła będzie przesuwać się do przodu, a szeroka może ograniczać wsunięcie nogi do buta.
 3. Kobiety powinny unikać mierzenia nóg podczas menstruacji. Woda, która zbiera się w organizmie może delikatnie zniekształcić pomiar.
 4. Jeżeli zakupione buty okażą się być w złym rozmiarze, zawsze możesz je zwrócić. Pamiętaj o tej opcji i nie obawiaj się robić zakupy w sklepie internetowym z butami.
 5. Jeżeli masz wątpliwości odnośnie doboru odpowiedniego rozmiaru, zadzwoń do wybranego sklepu i zapytaj sprzedawcę. Niekiedy możesz skorzystać też z porady online, zadając ekspertowi pytanie o to, jaki wybrać rozmiar buta.
 6. Jeśli rozmiar twojej stopy znajduje się między dwoma rozmiarami, zawsze wybieraj rozmiar większy.
 7. Niektóre marki obuwnicze mają w swojej ofercie obuwie o niestandardowej rozmiarówce. Dotyczy to na przykład firm takich jak Adidas, Lacoste, czy Gino Rossi.

Dobrym pomysłem jest mierzenie stopy za każdym razem, gdy planujesz zakup butów nowej firmy. Dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia to klucz do zdrowia, wygody, pewności siebie i pięknego wyglądu. Zanim zdecydujesz się na zakup wymarzonej pary butów, skorzystaj z podanych zasad i sprawdź rozmiar swojej stopy. Będziesz mieć wówczas pewność, że nowe buty będą odpowiednio dobrane.
Udostępnij na:
Ocena: 3,4 na 5  4 oceny
Skomentuj

Zobacz również powiązane z wyborem butówKomentarze do wyboru rozmiaru buta

 • Nigdy rozmiar nie jest rozmiarowi równy. Dlatego warto mierzyć stopę właśnie w centymetrach.
  Kaja 25-04-2019 16:48
 • Dobrze że można znaleźć w sieci takie artykuły. Właśnie jest to bardzo przydatne przy kupowaniu butów w sieci. Dzięki temu łatwiej trafić idealnie w swój rozmiar bo wystarczy zmierzyć centymetrem stopę.
  Martyna 12-04-2019 16:48
 • Ja bardzo często kupuję buty w internecie i zawsze kieruję się tylko i wyłącznie długością wkładki. Prawda jest taka, że rozmiar nigdy nie jest równy rozmiarowi.
  Asia 15-08-2018 17:46