7BUTY

Jak wyczyścić białe trampki

Magda Wójcik Autor: Magda Wójcik

Klasyczne białe trampki to zdaniem wielu osób, najwygodniejsze i zarazem uniwersalne obuwie. Idealne dla niej i dla niego. Świetnie komponują się z przeróżnymi stylizacjami, mając tu na myśli zarówno jeansy jak też zwiewną sukienkę.  Pytanie tylko, jak je czyścić, aby móc przez długi czas cieszyć się ich idealnym wyglądem?

Jak wyczyścić białe trampki - Poradnik

Białe trampki – pranie ręczne a z użyciem pralki

Wiele osób zastanawia się, czy pranie trampków w pralce jest możliwe. Bo to właśnie ten sposób ich czyszczenia przychodzi na myśl w pierwszej kolejności. Otóż nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten właśnie sposób eliminować z nich wszelkie zanieczyszczenia.Trzeba tylko mieć świadomość tego, że decydując się na tę metodę, obuwie to z czasem straci swój atrakcyjny wygląd i całkiem możliwe, że niebawem zacznie się nawet rozklejać. Jeśli jednak uznamy, że ta metoda jest najlepsza, przed włożeniem ich do pralki, powinniśmy wyjąć sznurówki. Trampki należy prać w wodzie o temperaturze około 30 stopni Celsjusza z dodatkiem dobrego proszku i nie powinno się ich wirować. Aby ich zbyt mocno nie zniszczyć już w czasie pierwszego prania, trzeba włożyć obuwie do worka lub poszewki. Chodzi o to, aby zbyt mocno nie obijały się o bęben.

 

Czy szare mydło wyczyści białe trampki?

Fani sportowego obuwia podpowiadają, że białe trampki świetnie czyści się szarym mydłem. Jest to niewątpliwie zdecydowanie bardziej przyjazne rozwiązanie niż wspomniana powyżej pralka. Wiadomo, że czynność jest czasochłonna, ale efekt może okazać się w pełni satysfakcjonujący. Wszystko zależy od tego, czy ktoś chce wyczyścić trampki z trawy, czy może z jakiegoś silniejszego zabrudzenia. W każdym razie standardowe, codzienne zabrudzenia usuwa bez problemu. To metoda, dzięki której można uniknąć całkowitego moczenia butów. Wystarczy więc szczoteczka z miękkim włosiem oraz ciepła woda z szarym mydłem. Mydło to uchodzi za skuteczne w zwalczaniu wszelkich zabrudzeń pojawiających się na butach, jak i na odzieży. Delikatne pocieranie nim trampek bez zbędnego ich namaczania może przyczynić się do uzyskania satysfakcjonujących efektów.

 

Płyn do naczyń a białe trampki

Osoby, które nie wierzą w działanie szarego mydła, decydują się na środki typu płyn do naczyń. W sieci krążą pogłoski, że świetnie radzi sobie z trampkami, które zżółkły. Jeszcze lepiej płyn ten połączyć z sodą oczyszczoną. Jak je myć? To całkiem proste. Wystarczy nawilżyć buty wodą, a następnie wyszczotkować ich powierzchnię z użyciem płynu i sody. Kiedy zaczną pojawiać się na nich brudne mydliny, należy je od razu usuwać ręcznikiem papierowym. Po tym zabiegu można już pozostawić je do wyschnięcia. Najlepiej odstawić je w zacienione, ciepłe i zarazem przewiewne miejsce. Dzięki temu na ich tkaninie nie pojawią się żadne przebarwienia.

 

Jak soda i pasta do zębów czyszczą białe trampki?

Innym domowym sposobem jest niewątpliwie stosowanie sody oczyszczonej i pasty do zębów. Sodę warto na przykład połączyć z octem w proporcjach 1:1. Tak powstałą miksturę należy wcierać w zabrudzenia na przykład przy użyciu szczoteczki. W tym stanie warto pozostawić buty, choć na kilka minut, a dopiero później spłukać, ale niezbyt dużą ilością wody. Czyste buty pozostaje już tylko wysuszyć w podobny sposób jak te po wyczyszczeniu szarym mydłem. Jeśli ktoś nie ma pod ręką octu, czyszczenie białych trampków przy użyciu samej sody też może okazać się skuteczne. Biorąc natomiast pod uwagę samą pastę do zębów, również można uzyskać satysfakcjonujący efekt. Dzięki paście teraz białe mogą być nie tylko zęby, ale także buty, czyli wspomniane tu białe trampki damskie i męskie. Ta metoda jednak przynosi pożądane zmiany w przypadku czyszczenia podeszwy. Z tkaniną sama pasta do zębów nie radzi sobie już tak dobrze. Jednak pozostałe metody czyszczenia są już dobrze znane, więc na pewno każdy bez problemu wybierze dla siebie odpowiednią.

Jak widać, nie ma jednej konkretnej receptury, jak wyczyścić białe trampki z żółtych plam albo innych zabrudzeń. Metod jest wiele. Jedne są skuteczniejsze, inne działają mniej skutecznie. Wiele zależy tak naprawdę od tego, jaki to rodzaj zabrudzenia, a także od tego, czy buty te są czyszczone od razu po zabrudzeniu, czy może dopiero po dłuższym czasie trzymania ich w szafie. Poza tym każdy podchodzi do tej czynności na swój sposób i nie wszyscy przykładają się do niej jednakowo. To też może mieć wpływ na efekt końcowy procesu czyszczenia. Jedni mówią, że soda i woda utleniona jest najlepszym rozwiązaniem, inni…, że to pasta i soda oczyszczona. Wiele osób pierze zwykłym proszkiem i nie widzi lepszej metody pozbywania się wszelkich zabrudzeń widocznych na białych trampkach. Tak więc trzeba nieco poeksperymentować i na pewno wypróbować powyższe propozycje. Może już pierwsza okaże się najlepszą. Być może też będzie trzeba popróbować nieco dłużej. W każdym razie skuteczne rozwiązania istnieją, więc nie ma co panikować. Zabrudzone buty wystarczy wyprać, wyczyścić. Nie trzeba od razu wyrzucać ich do kosza. I mogą posłużyć jeszcze przez długi, długi czas, niejeden sezon.

Udostępnij na:
Ocena: 4,5 na 5  6 oceny
Skomentuj

Zobacz również powiązaneKomentarze


    Twój komentarz może być pierwszy!